Gabriela Masłowska w Radzie Polityki Pieniężnej Dlaczego jest o niej głośno?

gabriela masłowska rpp

Zaznaczyła, że popiera także rozwiązania, które będą służyć zwiększeniu zysków z tytułu zarządzania rezerwami walutowymi, w tym na przykład poprzez uwzględnienie instrumentów związanych z rynkiem akcji. Nie tylko Masłowska z wspominała o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych w tym roku (choć zastrzegała, że tylko w razie negatywnych niespodzianek inflacyjnych). O zaostrzeniu polityki wypowiedziała się również Joanna Tyrowicz. „Najważniejsze jest budowanie u uczestników życia gospodarczego przekonania, że kiedy nadejdzie odpowiedni moment, RPP nie będzie się wahać i rozpocznie fazę łagodzenia polityki pieniężnej.

Obserwując sposób prowadzenia polityki pieniężnej w różnych krajach, Masłowska zauważa, że coraz większą rolę w prowadzeniu tej polityki zaczęły odgrywać instrumenty niestandardowe, w tym na przykład skup obligacji. Członkini RPP opowiedziała się za tym, aby “ciągle rozważać potrzebę używania instrumentów niestandardowych przez polski bank centralny po to, aby być przygotowanym na to, że kiedy pojawi się taka potrzeba, to będzie można tych instrumentów użyć”. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. “Nawet jak na jednego z bardziej jastrzębich członków RPP, jest to zdecydowanie za bardzo wygórowana prognoza inflacji. Owszem, od kwietnia znów zacznie rosnąć, ale nie do 7-8 proc., a bardziej do 4-5 proc. na koniec bieżącego roku”. Dr Masłowska pomija fakt, że wspomniana agencja spodziewa się wzrostu średniorocznej inflacji w Polsce w 2023 r.

Dyskusja o obniżkach stóp procentowych jest możliwa. Padł termin

Za drugim razem w październiku 2022 została wybrana przez Sejm do tego gremium[9] na sześcioletnią kadencję[10]; w konsekwencji wygasł jej mandat poselski. Gabriela Masłowska z domu Szczuka (ur. 27 czerwca 1950 w Batorzu) – polska polityk, ekonomistka, nauczycielka akademicka, posłanka na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2022–2028. Dr Masłowska pozytywnie ocenia też poprawę wskaźników nastrojów konsumenckich w Polsce. Te, jak pokazują dane GUS – mimo poprawy – trudno brać jednak za optymistyczne. Słowa Masłowskiej skomentowała w “Jeden na jeden” była prezeska Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz.— To jest dramat taka wypowiedź. Dramat, dlatego, że po pierwsze, ta osoba uważa, że wszystko zależy od prezesa Glapińskiego, a ona będzie członkiem Rady Polityki Pieniężnej — oceniła.

gabriela masłowska rpp

W Polsce, dlatego, pisze dr Masłowska, dlatego „może jeszcze trochę potrwać”. „Z tego powodu niewykluczony jest powrót do fazy zaostrzania polityki stóp procentowych, aczkolwiek istnieje spora szansa na to, że uda się tego uniknąć” – pisze dr Masłowska, wskazując na 11 podwyżek, które od października 2021 r. Do 6,75 proc., co według niej przyczyniło się do znacznego wyhamowania popytu na kredyty.

Nowa członkini RPP zabrała głos. Wskazała, jak chce zwalczyć inflację

Od ponad 30 miesięcy jest ponad celem i mogła być prawdopodobnie dużo wcześniej trwale sprowadzona do niskiego poziomu — powiedział Kotecki w TVP Info. Stwierdził, że inflacja w kwietniu-czerwcu może znów zacząć rosnąć, a w najgorszym scenariuszu na koniec roku do poziomu 7-8 proc. Lub trochę wyżej, w zależności od tarcz energetycznych. W przyszłą środę rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). https://www.dowjonesanalysis.com/lexatrade-recenzje-i-opinie-o-pracy-brokera/ Gremium najprawdopodobniej po raz kolejny zdecyduje o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. “Skoro mamy do czynienia z sytuacją, że mimo dość znacznego do tej pory umocnienia złotego eksport w Polsce się utrzymuje, to znaczy, że prawdopodobnie aprecjacja nie była decydującą przeszkodą w eksporcie. Myślę, że jeszcze jest pewna przestrzeń do aprecjacji PLN, którą można byłoby tolerować” – dodała.

  1. Regularnie głosowała w ostatnich miesiącach wręcz za podwyżkami stóp.
  2. Im bliżej listopadowej projekcji inflacji, tym więcej głosów z RPP udowadnia, że w Radzie istnieje poważny podział opinii na temat kierunku prowadzenia polityki pieniężnej.
  3. Zaznaczyła, że popiera także rozwiązania, które będą służyć zwiększeniu zysków z tytułu zarządzania rezerwami walutowymi, w tym na przykład poprzez uwzględnienie instrumentów związanych z rynkiem akcji.
  4. Wynosiła w Polsce 16,6 proc., rok później stopnieje do poziomu jednocyfrowego.

Dr Gabriela Masłowska, której sześcioletnia kadencja w RPP rozpoczęła się 7 października 2022 r. (wcześniej przez z górą dwie dekady zasiadała w Sejmie, reprezentując Ligę Polskich Rodzin, Ruch Ludowo-Narodowy oraz Prawo i Sprawiedliwość) w najnowszym wpisie na stronach Radia Maryja wskazuje, że presja inflacyjna w Polsce stopniowo CVS Health się zmniejsza. Jej zdaniem inflacja producencka (PPI) szczyt minęła już kilka miesięcy temu, w połowie 2022 r., a oczekiwania inflacyjne „krok po kroku” spadają, choć proces ten „nie jest jednak jeszcze zaawansowany”. Gabriela Masłowska to nowa członkini RPP, której kandydaturę zgłosił PiS, znajduje się w tej drugiej grupie.

Kim jest Gabriela Masłowska?

Masłowska poinformowała, że w ostatnich dniach spotyka się z opiniami inwestorów, którzy zastanawiają się, czy nie wycofać się z polskiej gospodarki ze względu na sytuację wokół NBP. Gabriela Masłowska odnosi się także do styczniowego komunikatu agencji Fitch (utrzymano w nim ocenę ratingową Polski), przy czym nie wyklucza wzrostu ratingu „po jakimś czasie” – m.in. Ze względu na „niski dług publiczny w porównaniu z krajami o podobnym ratingu”. – W grudniu polski sektor wytwórczy ponownie się skurczył, kończąc rok w recesji. Firmy, co zrozumiałe, w obliczu dalszego spadku popytu i produkcji, przy ogólnie niepewnych i nieprzewidywalnych warunkach rynkowych, kontynuowały optymalizację swoich zasobów, dokonując nawet kolejnych redukcji zarówno zakupów, jak i zatrudnienia – tak Paul Smith, ekonomista S&P Global Market Intelligence, komentował najnowsze, styczniowe dane o PMI dla Polski. O tym, że na początku tego okresu, czyli w 2018 r., dolar kosztował ok. 3,4 zł, a niespełna pięć lat później był znacznie słabszy (przebił na krótko pułap 5 zł) dr Masłowska czytelnikom portalu Radia Maryja nie wspomina.

Share:

More Posts

Send Us A Message